Jdi na obsah Jdi na menu

Při pátku

17. 10. 2014

 

 

Jelikož se další pracovní týden blíží ke konci, pan Mozek, který zažil krutý restart, mě ponoukává k malé rekapitulaci (neb rázně odmítl kapitulaci) posledních okamžiků.

Ačkoliv momentálně dvakrát nevedu „zdravý životní styl“, včil například pravicí sahám po brambůrkách a drobky mi špiní klávesnici, vedu si dobře – to jest shrnující odpověď na mně aktuálně nejčastěji kladenou otázku, jež mi nikdy předtím nepřišla tak legrační.

Abyste rozuměli – o jakýchsi úspěších rozhodně nemůže být řeč – francouzský jazyk mi sice dělá velkou radost, ovšem s ní je na druhou stranu spjato plno starostí a hlavně kupa práce. Nemluvím o povinnostech, které souvisí se studiem – ty jsou součástí toho štěstí, že se člověk může vzdělávat – jakož o pocitech, jejichž ovládání a zvládání mnohdy vyžaduje hodně úsilí.

V ulicích velkoměsta už si sice nepřipadám tak cizí, a postupně začínám chápat, kterak není potřeba hledat se, nacházet sebe, jakožto objevovat a utvářet – realizovat tvůrčí činnost – být jí otevřen a zároveň tvořen, přesto cítím, že domov může být pouze a jedině jeden (byť je místo nového bydliště sebekrásnější). A vracet se domů navíc slouží jako parádní motivační prvek. Neumím předstírat slepotu, a tedy vidím; při pozorování tolika kontrastů Prahy se ráda divím, třebaže pár z patrných rozdílů mi často připadá k pláči.

Na půdě akademické si stále tu a tam pokládám ony základní filosofické otázky…V oboru Pedagogika jsem snad na cestě k odpovědím.

A jestli jsem spokojená? Jako ve francouzštině – až na ty výjimky. Tou je nyní kupříkladu „egoistický vůl“ (čistě teoreticky trefně utvořená přezdívka na jistého vyučujícího, který se mi uvnitř nelíbí ani trochu, zvenčí jen zezadu – jenže jeho zkušenosti a um mu nikdo nevezme). Respekt. A… nadhled. Inu, jsem spokojená v místě, čase i ději.

Při mém nočním rozjímání – někdo líbezně zpíval o naději.

 

Káva a pátek!

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář