Jdi na obsah Jdi na menu

O ne(k)lidu

 

(Co znamená zvítězit?)

 

(…) „Ale nemoc je právě ne-možností realizace vlastního životního pohybu na cestě, která patří k životu daného člověka. K této cestě patří svět, bozi, lidé a Země. Lékař musí myslet na celou čtveřinu, psychiatr ještě více než praktický lékař. Fenomén „Machenschaft“ je přímo odvozen z nutnosti být účinným, efektivním. Co je dnes nejčastěji v novinách? Které je to slovo? Je to slovo „efektivní“, a to je projev účinnosti. Účinnost je projevem síly a síla se ukazuje jen ve svém „Übermächtigung“. Toto „Übermächtigung“ je ovšem důsledkem vůle. „Vůle k moci“ je vůlí k síle, jež je účinná – efektivní. Tato tendence je nejen typická v hospodářství, ale je požadována i ve vědě, i v kultuře. Výkonová společnost je společností účinnou. Jak v tom žít? Když chceme prožívat harmonii se čtveřinou světa?“ (…)

Anna Hogenová, Starost o duši, s. 17, ISBN 978-80-7290-393-1

 

Stal se mi dneska takový malý zázrak, když pohlédla jsem za-zrak. Prohlédla jsem pak tendenci ustavičně drát se k soutěžím a bít se (a bát se) pod vlajkou „efektivnosti“, díky níž člověk zapomíná být, a tak není, neb neprožívá; je vyveden z harmonie – odveden od sebe samého.

Chvilku mě ovládal neklid, protože nechci být (ne)mocná… jako „oni“…

Právě TEĎ začíná nový den a já se cítím naprosto klidná, poněvadž myslím na čtveřinu a mám se v moci. Zní to možná zbytečně složitě, ale v podstatě jde o to, jak nádherně to všechno do sebe jakoby zapadá. Nad Prahou září hvězdy a brzy znovu vyjde slunce, s ním i naděje…

Všem lidem na světě.

A já zase o něco víc vím, že…

S klidem, především k lidem. :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář